Spune tot !!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Exista dragoste la prima vedere?

In jos 
+2
snake
Tourniquet
6 participanți
AutorMesaj
Tourniquet
Clasa a IV-a
Tourniquet


Varsta : 31
feminin Berbec Numarul mesajelor : 484

Exista dragoste la prima vedere? Empty
MesajSubiect: Exista dragoste la prima vedere?   Exista dragoste la prima vedere? I_icon_minitimeJoi 11 Mar 2010, 04:02

Cu siguranţă aţi simţit o atracţie intensă şi inexplicabilă pentru o persoană străină sau vi s-a povestit măcar o dată în viaţă o astfel de situaţie. Dar există cu adevărat dragoste la prima vedere?
Deşi este foarte posibil să fiţi puternic impresionate de un bărbat necunoscut, cei mai mulţi psihologi sunt de părere că nu poate fi vorba de dragoste la prima vedere şi propun ca această sintagmă să fie înlocuită cu "atracţie la prima vedere", întrucât dragostea înseamnă mai mult decât o trăire de moment.
Ceea ce numim în mod comun "dragoste la prima vedere" nu poate avea, concret, fundamente profunde, care să corespundă unor sentimente pe măsură, deoarece simpla vedere a cuiva constă în raportarea la nişte aparenţe. Nu putem cunoaşte adevărata fire a unei persoane doar privind-o; cel mult, putem intui anumite aspecte, putem aprecia unele trăsături faciale sau simple gesturi, însă acestea efectiv nu sunt suficiente pentru a vorbi de dragoste.
Bineînţeles, totul depinde de propria perspectivă asupra dragostei. Nici o definiţie nu este universal-valabilă, aşa că, dacă dragostea înseamnă să simţi fluturaşi în stomac la simpla vedere a unui străin, atunci există dragoste la prima vedere. Dar, dacă dragostea este o trăire profundă, autentică şi fundamentată, bazată pe înţelegere reciprocă, respect, atracţie şi încredere, atunci cu siguranţă nu putem să ne îndrăgostim subit, după un prim contact vizual.
Nu este exclus nici ca o atracţie de moment să se transforme în dragoste. În definitiv, relaţiile dintre sexe debutează adesea ca o întâmplare fericită, iar, dacă vă simţiţi atrase inexplicabil de un străin, poate că nu ar fi o mişcare greşită să încercaţi să vă cunoaşteţi. Nu se ştie niciodată cum vor evolua lucrurile...
Credeţi în dragoste la prima vedere?
Sus In jos
https://spune-tot.forumgratuit.ro
snake
Nou venit



Numarul mesajelor : 1

Exista dragoste la prima vedere? Empty
MesajSubiect: re :P   Exista dragoste la prima vedere? I_icon_minitimeVin 12 Mar 2010, 01:59

mda exista...parerea mea winking
Sus In jos
Cristina
Incepator
Cristina


Varsta : 34
feminin Berbec Numarul mesajelor : 54

Exista dragoste la prima vedere? Empty
MesajSubiect: Re: Exista dragoste la prima vedere?   Exista dragoste la prima vedere? I_icon_minitimeSam 17 Apr 2010, 04:07

da cred k am simptit-o p pielea mea qm se zice
Sus In jos
Bzzu`
Nou venit
Bzzu`


Varsta : 32
feminin Berbec Numarul mesajelor : 33

Exista dragoste la prima vedere? Empty
MesajSubiect: Re: Exista dragoste la prima vedere?   Exista dragoste la prima vedere? I_icon_minitimeMier 21 Apr 2010, 19:31

Mi s-a intamplat de cateva ori insa, nu pot spune ca era dragoste. La inceput a fost o simpla atractie. Mi-a placut mult sufletul, cat si exteriorul insa.. nu am putut zice nimic. Nu sunt genul de persoana care sa zic 'ba, mie imi place de tine' sau intr-un alt mod. De obicei sunt directa insa uneori, ascund lucrul asta, pana imi trece.
Sus In jos
Cocain
Nou venit
Cocain


Varsta : 31
masculin Balanta Numarul mesajelor : 22

Exista dragoste la prima vedere? Empty
MesajSubiect: Re: Exista dragoste la prima vedere?   Exista dragoste la prima vedere? I_icon_minitimeLun 10 Mai 2010, 15:01

Exista!
Sus In jos
nuallan
Nou venit



Numarul mesajelor : 21

Exista dragoste la prima vedere? Empty
MesajSubiect: Re: Exista dragoste la prima vedere?   Exista dragoste la prima vedere? I_icon_minitimeMier 29 Sept 2010, 06:13

cum zicea si g3oRgY.. exista doar atractie fizica la prima vedere.. dragostea intra in actiune doar mai tarziu.
daca ati studiat vreodata fazele "dragostei" ati vedea ca in prima faza doar instinctul animalic predomina in gasirea unui partener. abia dupa ce stai de vorba si vezi cum e persoana in cauza intra constientul in actiune.

Ohoo as putea vorbii destul de mult pe tema asta dar e cam tarziu...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Exista dragoste la prima vedere? Empty
MesajSubiect: Re: Exista dragoste la prima vedere?   Exista dragoste la prima vedere? I_icon_minitime

Sus In jos
 
Exista dragoste la prima vedere?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» De ce barbatii vor sex si femeile dragoste
» Credeti in dragoste pe internet?
» Te iubesc, spus pentru prima data
» Dragobete, dragoste in stil romanesc
» Prima masina

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Spune tot !! :: Ce simti? Ce s-o mai lungim; sex cu si fara declaratii :: Dragoste si Sex-
Mergi direct la: